Yaşam

İBB Şehir Tiyatroları Mart’ta 31 Oyunla Yeniden Sahnelerini Açıyor

İBB Şehir Tiyatroları, 5 Mart’ta başlayan çocuk oyunlarının ardından 15 Mart’tan itibaren yetişkin oyunlarını seyirciyle buluşturacak.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından oyunlarını veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın ihtiyaçları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde seferber oldu. Halen kendi atölyelerinde dikilen giysilerden acil durum malzemelerinin (hijyen malzemeleri, ilaç vb.) tedariğine kadar bu alanda oyuncuları, teknik ekibi ve tüm çalışanları ile yardım çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca artistik rehabilitasyon amacı ile çocuk ve kadınlara öncelik vererek beyin sarsıntısı bölgesinde sanatsal faaliyetlerini yürütmek için tüm hazırlıklarını tamamladı. Karagöz Çiftliği Bekçisiadlı çocuk oyunumuz, 7 Mart’ta Hatay’da bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Uyum Merkezi’nde çocuklarımızla buluştu.

Yetişkin Oyunları Başlıyor

“Sanat İyileştirir”Verdiği söz ışığında 5 Mart’ta çocuk oyunları sahnelemeye başlayan İBB Şehir Tiyatroları, 15 Mart’tan itibarenYetişkin oyunlarını da seyircisiyle buluşturacak.

Mart ayında 2’si yeni 31 oyunla seyirci karşısına çıkacak olan İBB Şehir Tiyatroları, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevre illeri de etkisi altına alan depremin ardından çocuk ve yetişkin oyunlarıyla yeniden sahnelerini açıyor.

Bu ay; Oscar (Yeni Oyun), Uçurtma Kuyruğu (Yeni Oyun), İfigenya, Geçit Töreni, Etiketli Tabut, Hamlet, Fosforlu Cevriye, Zehir, Gülün Ağıtı, Gülümsüyorum, Kuğunun Müziği, Artık Kimse Böyle Konuşmuyor, Antigone, Kutlama, Cadı Kazanı, Tartuffe, Sen İstanbul’dan Güzeliz, Komik Para, Sabah Çin, Çingene Boksör, Yatak Odası Komedisi, Veba, Fındıkkıran, Karagöz Çiftçi, Benim Küçük Yıldızım, Elma Kurdu Kırarız, Rüya, Bir Gece Masalı, Herkes Sihirbaz Olacak , Bir Gün Ayakkabılarım, Bekçi ve Postacı seyirciyle buluşacak. .

Oyunlar ve etkinlikler için biletler ve davetiyeler; geçiş ücretleri, https://sehirtiyatrolari.ibb.istanbul/İBB Şehir Tiyatroları adresinden ve taşınabilir uygulamasından temin edilebilir.

“Çocuklar Elele, Umuda ve Kardeşliğe Hediyeler!”

İBB Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi öğrencileri, depremden etkilenen kardeşleri için “Çocuklar Elele, Umuda ve Kardeşliğe Hediyeler” başlıklı oyuncak ve kitap kampanyası yürütüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi’nde tiyatro eğitimi alan öğrenciler, beyin sarsıntısı geçiren kardeşleri için oyuncak ve kitap kampanyası düzenliyor.

Geleceğin sanatçıları olacak çocuklarımız, “Çocuklar Elele, Umuda ve Kardeşliğe Hediyeler” adıyla başlatılan yemek kampanyasında kardeşleri için duyarlılık ve farkındalık gelişimine öncülük ediyor. Çocuk dayanışmasının güzel bir örneği olacak bu kampanyada, İstanbul’da yaşayan çocuklar hediye paketlerine hem ikram kitabı, hem oyuncak, hem de ailelerini teselli edecek duygu ve düşüncelerini ifade eden bir mektup koyabilecekler. depremzede kardeşler

İki Yeni Oyun Mart’ta Seyirciyle Buluşuyor

Mart 2023 Programı

OSCAR (Yeni Oyun)

Christian, Jacqueline’e aşıktır ve Colette, Oscar’a aşıktır. Christian, Mösyö Bernard’dan uzun süredir sevdiği kızını istemeye niyetlidir. Colette ise babası Mösyö Bernard’a söylediği sözlerle sevgilisiyle evlenme planları yapmaktadır. Ama ne Christian gerçek bir kız istiyor, ne de Colette gerçek bir erkekle evlenmek üzere. Birkaç dakika içinde ters giden şeyler kolay çözülecek gibi görünmüyor.

Claude Magniertarafından yazılmıştır Asude ZeybekoğluTercüme eden, Ersin Umutyönettiği oyunda Aslı Aybars, Ceylan Çete, İrem Erkaya, Hakan Gümüş, Cem Karakaya, Neslihan Öztürk, Dave Büyüksayar, Hüseyin Emre Şen, Oğuzhan Oğuz, Abdullah Topal, Damla Cangül Yiğit, Asrın Gurur Kuyucak rol alır. Oyun, 22-25 Mart ortası, 29 Mart-1 Nisan 2023 tarihlerinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde sahnelenecek.

UÇURTMANIN KUYRUĞU (Yeni Oyun)

Çocukluğu babası tarafından otorite ile süslenen, katı bir disiplinle yetiştirilen ve bu disiplin ve otorite onun için bir saplantı haline gelen bir adam, yaşamına son vermeye karar verir. İntihar mektubunu yazmayı bitirdiği anda kapı zili çalar. Karşısında ilk defa gördüğü ve tanımadığı bir misafir vardır. Gelen adam, hayatı ve tüm çocukluğuyla ilgili her şeyin kontrolü altındadır. Zaman geçtikçe, konuşma ilginç hale gelir. Etkileyici bir iç hesaplaşma başlar. Savaş Dinçel‘ile ilgili  o yazdı, Barış Dinçelyönettiği oyunda Gün Koper, Ali Yoğurtçuoğlu rol alır. Oyun 29 Mart-1 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde oynandı.

IFIGENIA

Doğu ile Batı arasındaki ilk büyük savaş: Akha ordusu Truva seferine çıkmak üzeredir. Birleşik ordu donanmasının limandan çıkıp harekete geçmesi için rüzgara ihtiyacı var. Başkomutan Agamemnon, Artemis’in kutsal geyiklerinden birini öldürdüğü için tanrıça onun rüzgarını kesip herkesi bu limana hapseder. Doksan dokuz hükümdardan oluşan ordu hastalıktan dağılırken, öfke içinde bekleyen askerlerin gözleri Agamemnon’dadır. Sadece Başkomutan’ın kendisi ve makamı değil, başta ailesi olmak üzere tüm ülke tehlikededir. Agamemnon’un yapacağı tek bir şey kalmıştı: en değerli varlığı olan kızı Iphigenia’yı yaratıcılara kurban etmek!..

Euripidestarafından yazılmıştır Serdar Bilişyönettiği oyunda Ceren Kaçar, Elvan Boran, Yıldıray Şahinler  rol alır.  Oyun, 15-18 Mart 2023 tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde olacak.

GEÇİT

Yolculukları sırasında dağın tepesinde mola veren ağalar ve marabalar saklandıkları yerden kontrol noktasını gözetlerler. İki insan arasındaki alaka, insanlığın var olduğundan beri uğraştığı sahiplenme ve ezen-mazlum hikayesinin özetiyle ilgili aslında.

Cem Düzovatarafından yazılmıştır Nihat Alptekinyönettiği oyunda Gürol Güngör, Hasip Tuz, Emre Narcı, Müslüm Tamer rol alır. Oyun, 15-18 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde, 22-25 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde sahnelenecek.

ÇANTA KAPLAMA

Tarihin dipnotlarında adını görebileceğimiz, Türkiye’nin ilk kadın oyun yazarı, teorisyeni, aktivisti, toplumsal ve siyasal hayatın her alanında öncü olan Fatma Nudiye Yalçı’nın öyküsü. 1920’li yıllardan başlayarak Dr. Hikmet Kıvılcımlı ve Nazım Hikmet’e eşlik eder.

Bilgesu Erenuştarafından yazılmıştır Yelda Baskınyönettiği oyunda Bensu Orhunöz, Selin Türkmen, Ceren Hacımuratoğlu, Lale Kabul, Nazan Yatgın Palabıyık, Şenay Bağ, Yeşim Mazıcıoğlu rol alır. Oyun, 15-18 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde, 29 Mart-1 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında ise Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde sahnelenecek.

HAMLET

Usta yönetmen Engin Alkan, dünya klasikleri arasında haklı bir yere sahip olan Shakespeare’in bu oyununu farklı bir yorumla seyirciyle buluşturuyor. Yaşam ve ölümün, güç ve intikamın, düşünce ve eylemin ortasında, tüm zamanların çelişkilerini sahneye taşıyan tiyatro tarihinin en ünlü eseri Hamlet, çarpıcı bir hatıraya dönüşüyor. Engin Alkan yönetmenliğinde çağdaş bir okumayla bugünden.

William Shakespearetarafından yazılmıştır Sabahattin EyüboğluTercüme eden, Engin Alkanyönettiği oyunda Özgün Akaçça, Doğan Altınel, Onur Hoş, Elçin Atamguç, Zeliha Bahar Cebi, Zafer Kırşan, Tevfik Şahin, Alp Tuğhan Taş, Destan Batmaz, Osman Kaba, Emre Ertunç, Cihat Faruk Sevindik, Doğan Sevindik, Oğuzhan Oğuz, Hüseyin Emre Şen, Deran Özgen rol alır. Oyun, 15-18 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde olacak.

FOSFORLU ÇİMENTO

Anne ve babasını tanımadığı için gökteki yıldızlardan doğduğuna inanan, sokak çocuğu olarak denizin kucağında büyüyen, karnını doyurmak için ‘sahne sanatı’ yapan Cevriye. Galata, sıradan bir sokak kızı değil, aslında İstanbul sokaklarıdır. Hastalık ve soğuk algınlığından öldüğü o gece karşısına çıkan gizemli bir adam sayesinde hayata ve aşka tutunur. Cevriye’nin daha önce tanıdığı adamların hiçbirine benzemeyen ve ona “sen” diye hitap eden bu adam, aslında üstü örtülü yaşayan bir ölüm tutsağıdır. Cevriye, tanıştığı günden beri bambaşka bir “insan” olmuştur. Hapse, sürgüne, zamana ve çeşitli sıkıntılara rağmen bu aşkından vazgeçmeyen Cevriye, sevdiği için her şeyi göze alacaktır.

Oyunda 1930’lar-40’ların İstanbul’u zengin tasvirlerle sunulur. Mahallelerin ara sokaklarında, hapishanelerinde, bataklıklarında hayata tutunmaya çalışan kadınlar, anneler, çocuklar ve kurnaz delikanlıların otorite ile kurduğu ilişki çarpıcı hikâyelerle aktarılıyor.

Suat Derviş 60’lı yılların başında Türkiye’ye döndüğünde siyasi, mesleki ve mali açıdan güçlü bir dönemden geçiyordu. “Fosforlu Cevriye” adlı romanını yayınevlerine teklif etti ama ne yazık ki her seferinde reddedildi. Suat Hanım’ın en büyük arzusu bu eseri bastırmak değil, “müzikal” olarak oynatmaktı… Tanıştığı ilk kişi genç oyuncu Gülriz Sururi’ydi… Gülriz Hanım da oyunu Şehir Tiyatroları’nda sahnelemek istiyordu…

“Karanlık bir gecede gökten düşen bir yıldız gibi…” Kalbimizde iz bırakan Suat Derviş, Reşat Fuat Baraner, Nazım Hikmet ve Gülriz Sururi’ye sevgilerle…

Suat Derviştarafından yazılmıştır Gülriz Sururitarafından uyarlanmıştır Yelda Baskınyönettiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Berk Samur, Besim Demirkıran, Binnur Şerbetçioğlu, Ceysu Aygen, Çağatay Palabıyık, Elif Verit, Emre Yılmaz, Hakan Örge, Irmak Örnek, Işık Saçbüker Otan, Samet Silme, Tuğrul Arsever, Yağmur Damcıoğlu Namak, Yunus Erman Çağlar, Zeynep Ceren Gedikalı rol alır. Oyun, 15-18 Mart 2023 tarihlerinde Ümraniye Sahnesi’nde, 29 Mart-1 Nisan 2023 tarihlerinde ise Ümraniye Sahnesi’nde olacak.

ZEHİR

Geçmişte yaşadıkları trajik kaybın ardından ayrılan çift, yıllar sonra bir araya gelmek zorundadır. Bu karşılaşma, geçmişin acı verici bir hesaplaşmasına dönüşür. Karşı tarafın nasıl hissettiğinin eksik parçaları da yerine oturur. Kadın ve erkeklerin dünyasına bakış açısına odaklanan eser, Hollanda prömiyerinin ardından birçok dile çevrildi.

Lot Vekemanlarıtarafından yazılmıştır Şaban olÇeviren ve yöneten oyunda Sevinç Erbulak, Ahmet Saraçoğlu, Aslıhan Kandemir, Eraslan Sağlam rol alır. Oyun, 15-18 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde, 29 Mart-1 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde sahnelenecek.

gül için ağıt

Oyun, 2004 yılında kendi ailesi tarafından öldürülen ve Türkiye’de namus cinayetlerinin simgesi haline gelen Güldunya’nın hikayesi ekseninde namus, ahlak ve ahlak kavramlarını sorguluyor. Deniz Altuntarafından yazılmıştır ücretsiz kremayönettiği oyunda Aslı Nimet Altaylar, Ayşem Yağmur Ulusoy, Can Tarakçı, Cüneyt Arda Pamuk, Dave Büyüksayar, Fahri Kıncır, Gülsün Odabaş, Hikmet Körmükçü, İskender Bağcılar, Murat Üzen, Tarık Köksal, Tarık Şerbetçioğlu, Uğur Dilbaz, Uğurtan Atakan, Yasemin Güvenç rol alır. Oyun, 16-18 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi’nde olacak.

GÜLÜYORUM HAYAT

Yıllardır sıra dışı kadın karakterlere hayat vermiş bir oyuncu, alışveriş merkezi yapılmak üzere yıkılacak olan bir sahneye veda eder. Farklı sınıflardan kadınların anlatmaya değmeyecek kadar sıcak ve tanıdık hayat hikayeleri ilk kez anlatılıyor.

Özen YulaYazdığı ve yönettiği oyunda Sema Keçik, Serkan Bacak rol alır. Oyun, 15-18 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde, 29 Mart-1 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde olacak.

KUĞUNUN ŞARKISI

Anton Çehov’un tek perdelik kısa oyunu Kuğu’nun Şarkısı’nda, yaşlı ve yalnız bir oyuncunun geçmişiyle yüzleşmesine, hayatını sorgulamasına, pişmanlık duymasına ve aradan geçen bunca yıla rağmen hala hayatta en iyi yaptığı şeye tutunmaya çalışmasına tanık oluyoruz. geçti.

Oyunda insan doğasının gizli kalmış özlemlerini, öfkesini ve tutkularını yansıtan değerli bir Çehov karakteri olarak karşımıza çıkan Svetlevidov’un anılarında yeniden hayat bulan Shakespeare’in seçilmiş tiradları, seyirciyi oyuncunun geçmişine doğru kusursuz bir yolculuğa çıkarıyor. .

Hayatı boyunca alkışlarla, tebriklerle, aşk ve şöhret sarhoşluğuyla hayatın anlamını ve memnuniyetini arayan Svetlevidov, sokakta ölümünü beklediği gerçeğinin önünde bile başını eğmeden durmaya devam ediyor. geride bıraktığı tüm hayal kırıklıklarına ve içinden geçtiği tüm düşüncelere rağmen.

Yönetmenliğini Bora Seçkin’in üstlendiği yapımlar Bora Seçkin, Ertan Kılıç, Naşit Özcan, Yeliz Şatıroğlu rol alır. Oyun 15-18 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde sahnelenmiştir.

EDIP CANSEVER’İN OTELLER ŞEHRİ “SAHNEDE”…

İBB Şehir Tiyatroları, İstanbul Şiirle Buluşuyor başlığıyla, şairler ve şiirleri üzerinden yarattığı özel bir mekan ve ses dünyasında yeni bir “anlatı”yı izleyicisine sunuyor. Edip Cansever ve Oteller Şehri şiiri 19 Mart 2023 Pazar günü saat 18.00’de Müze Gazhane Meydan Sahne’de seyirciyle buluşacak.

Hümay Güldağ’ın uyarlayıp yönettiği Oteller Şehri’nde müzik tasarımcısı Hüseyin Tuncel, dekor tasarımı Cihan Aşar, kostüm tasarımı Ahsen Işık Doğan, efekt tasarımı Metin Küçükyılmaz, ışık tasarımı Uğur Yıldız oldu. ve görsel tasarımcı olarak Yakup Altay. ‘a’ ve koreografi Arda Alpkiray hakkında. Oteller Şehri’nin oyuncuları Hüseyin Köroğlu, Hümay Güldağ ve Aslı Şahin’dir. Etkinliğin müzikleri için sahnede piyanoda Orçun Tekelioğlu ve solist olarak Berfu Aydoğan yer alıyor.

ŞİMDİ KİMSE BU KADAR KONUŞMUYOR

Oyun, 12 Eylül darbe dönemini en acı şekilde yaşayan ve dağılan bir ailenin hikayesini konu alıyor. Leyla, ailesinin geçmişiyle yüzleşir ve onların hikayesini anlatmak için hayatını değiştirmeyi göze alır.

Şirin Gürbüztarafından yazılmıştır Emre Koyuncuoğluyönettiği oyunda Caner Bilginer, Radife Baltaoğlu, Kutay Kırşehirlioğlu, Ebru Üstüntaş, Hazal Uprak, Can Alibeyoğlu, Kamer Karabektaş rol alır. Oyun, 15-18 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Meydan Sahnesi’nde olacak.

ANTİGON

Devletin vazgeçilmez yasası, bireyin vicdanında cevabını bulamıyorsa, iktidarın elindeki çift taraflı demiri kim yakacak?

Sofokles’in binlerce yıl önce yazdığı aynı adlı oyunundan uyarlanan Antigone’da; teke tek çatışmada birbirini öldüren iki erkek kardeşine son görevini yapmaya kararlı olan ama içlerinden biri kahraman, obur, hain ilan edilen Antigone ile; Devletin varlığını kendi varlığıyla bir tutan Creon’un duruşu emirlerinden geri adım atmaz.

İnsanlığın tüm kadim deneyimleri tarihe gömülürken, çözülmemiş ve kaybolmamış çelişkilerimizi sahneye taşıyan “Antigone” dünden bugüne tartışıyor. Sofoklestarafından yazılmıştır Sabahattin AliTercüme eden Engin AlkanUyarlayan ve yöneten Cengiz Tangör, Zafer Kırşan, Aslı Menaz, Hayranlık uyandıran İpek Köse, Özgün Akaçça, Destan Batmaz, Onur Şirin rol alır. Oyun, 22-25 Mart 2023 tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde olacak.

KUTLAMA

Herkesin birbirini hor gördüğü, kendi varlığını yücelttiği, ağzına geleni söylediği, evlilik, tanışma, terfi… oyun gibi nedenlerle “kutlama” yapılan, şehrin en lüks restoranında bir akşam yemeği. Harold Pintertarafından yazılmıştır Yıldırım Fikret Urag’yönettiği oyunda Erkan Sever, Şehnaz Bölen Taftalı, Can Ertuğrul, Selin İşcan, Selim Can Yalçın, Çağlar Polat, Pınar Demiral, Gizem Akkuş, Orçun Tekelioğlu, Özgür Efe Özgreenpınar rol alır. Oyun, 22-25 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde olacak.

cadı kazanı

Yıl 1692… ABD’nin Salem kasabası… Büyücülükle suçlanan insanlar… Büyük çekişmelere yol açan mahkemeler, ardından işkenceler ve sonunda idamlar… Menfaatleri için insanları “listelerle” ölüme sürükleyen “insanlar”… İnançlarını kullanarak; Önce sosyal hayatı, sonra hukuku, en sonunda da haysiyeti yok etmeye çalışan ‘kafalar’ ve buna sebep olmayı ya da seyirci kalmayı seçen insanlar… Tarihin en değerli isimlerinden Arthur Miller’ın 1952’de yazdığı bu ölümsüz eser. gerçek olaylara dayanan tiyatro edebiyatı; seyircisini ilk kez Şehir Tiyatrosu’ndan selamlıyor.

Arthur Millertarafından yazılmıştır Sabahattin Eyüboğlu ve Vedat GünyolTercüme eden, Yiğit Sertdemiryönettiği oyunda Ozan Gözel, Ceren Kaçar, Fatma İnan, Berfu Aydoğan, Nilay Yazıcıoğlu, Ezgim Kılınç, İbrahim Can, Canan Kübra Birinci, Selen Parıltı Sarıyar, Burak Davutoğlu, Rozet Hubeş, Zeki Yıldırım, Onur Demircan, Berna Adıgüzel, Ersin Sanver, Mehmet Bulduk, Emre Davet Akbaba, Selçuk Yüksel, Eraslan Sağlam rol alır. Oyun, 22-25 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde olacak.

TARTUFFE

Zengin ya da varlıklı bir adamın, ailesinden ve çevresinden kimseyi dinlemeden sahtekar bir münzeviyi evine nasıl koyduğunu anlatan bu ölümsüz eserde, hem kendisinin hem de çevresindekilerin hayatını daha da kötüleştirir; İnancı, aileyi, aşkı, kadın-erkek farklılıklarını, geçmişimizi, bugünümüzü, mizahı, müziği, acıyı, hüznü, rahatsız edici anları tüm dinamikleriyle izleyicinin karşısına sunuyoruz. Orhan Veli’nin şiirlerinden bestelenen müzikler eşliğinde muhteşem çevirisini izlerken, hayata dair bu garip bilmeceyi bir kez daha kahkahalarla karşılıyoruz.

Molieretarafından yazılmıştır Orhan Veli KanıkTercüme eden, Yiğit Sertdemiryönettiği oyunda Bennu Yıldırımlar, Emre Şen, Gürkan Başbuğ, Mehmet Soner Dinç, Murat Garipağaoğlu, Naci Taşdöğen, Nilay Bağ, Özge Kırdı, Semah Tuğsel, Tolga Kafi, Yeşim Koçak, Zeynep Göktay Dilbaz rol alır. Oyun, 22-25 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Ümraniye Sahnesi’nde olacak.

İSTANBUL’DAN DAHA GÜZELSİNİZ

Bir ailenin üç hanımı; anneanne, kız ve torun… Üçünün ortak kaderi, yerde konuşulan sözlerden çok, içlerinden sessizce geçen sözlerde saklı… Yalnız ve yarım kalmış hayatlarında, geçmiş, bugün ve gelecek birer birer iç içe geçmiştir. birbirlerine yapışırlar ve giderek birbirlerine benzerler. İstanbul’dan Daha Güzelsin Ayfer, Başak ve Melis’in hikayesini İstanbul fonunda anlatıyor. Hanımefendinin değişmeyen hikayesi…

“Kollarıma aldım seni… Beraber yürüdük, baktım çelik tellere, betona, yeni çıkmış yüksek binalara… Baktım yerdeki asfalta… Sigara dumanından geçtik. Yolun yarısında yorgun düşenler, her yer ter kokuyordu, kahretsin, “Gırtlağını havaya kaldırıyorsun!” ‘Gel kızım eve gidiyoruz, sen İstanbul’dan daha güzelsin’ O gün hayatımın en keyifli günüydü meğer…”

Murat Mahmutyazıcıoğlu tarafından yazılan oyun. Anlatı geleneğini tiyatronun çağdaş araçlarıyla buluşturan, “üçlü anlatıcı” kurgusuyla ilerliyor. Hikayenin parçalılığı mekan bütünlüğüne eklenir ve ortaya farklı bir kurgu çıkar. Bu olay örgüsü, geçmişe, geleceğe ve şimdiye takılıp kalmış üç hikayeyi birleştiriyor. Zamanla üç hikâye de birleşir ve ‘kadın’ meseline dönüşür…

Murat MahmutyazıcıoğluYazdığı ve yönettiği oyunda İlham Umulu, Şebnem Köstem, Yeliz Şatıroğlu rol alır. Oyun, 22-25 Mart 2023 ortasında Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde, 29 Mart ortası – 1 Nisan 2023’te Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde olacak.

GÜLÜNÇ PARA

Henry doğum gününde akşam işten dönerken metroda kendi çantası yerine başkasının çantasını alır. O çantada tam 1 milyon 735 bin lira para var. Evde onu bekleyen eşi Jean, Henry’ye doğum günü sürprizi hazırlamaktadır. Aile dostları Betty ve Vic de bu doğum günü kutlamasına davetlidir. Henry bir çanta dolusu parayla konuta gelir. Uçak biletleri hızlıca alınır ancak eve bir dedektif gelir ve işler karışır ve nefes kesici macera başlar.

Ray Cooneytarafından yazılmıştır Haldun DormenTercüme eden, Özgür Atkinyönettiği oyunda Ada Alize Ertem, Can Alibeyoğlu, Can Tarakçı, Emrah Derviş Soylu, Hasip Tuz, Nurdan Kalınağa, Özgür Atkın, Uğur Dilbaz rol alır. Oyun, 23-25 ​​Mart 2023 tarihleri ​​arasında Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi’nde olacak.

ÇİN SABAHINDA

Varlıklı bir ailede büyüyen Güneşi, ailesinin dayatmalarından kurtulmak ve kendi özgür hayatını kurmak için mütevazı bir apartman dairesine taşınır. Yan dairesine hızla taşınan Feriha, ideolojilerine sımsıkı bağlı olan Güneşi’nin hayatına boşlukta mücadele ederek girer. Feriha’nın umudu ve memnuniyeti, hayatı boyunca hayalini kurduğu ‘çatısız eve’ taşınmayı sonunda başaran Güneşi’nin dünyasına birçok yeniliği getirecektir. Nezihe Meriçtarafından yazılmıştır Hülya KarakaşYönetmenliğini yaptığı oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Hülya Karakaş rol alır. Oyun, 22-25 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde sahnelendi.

çingene boksör

1920’lerin boks yıldızı Johann Wilhelm Trollmann’ın trajik hayatından yola çıkılarak yazılan oyun, kurmaca bir karakter olan Hans’ın tanığı aracılığıyla izleyiciye aktarılıyor. Çocukluk yıllarında tanışan ikili, güçlü bir dostluk bağıyla yılları geride bırakır. Kendine has tarzıyla yıldızlaşan Çingene boksör Ruki, Nazi Almanyası’nın faşist politikalarına ve ayrımcılığa maruz kalır. Almanya Şampiyonu olmasına rağmen bu unvan ona verilmiyor ve hep kaybetmeye mahkum ediliyor. Yoksul mahallelerde başlayıp toplama kamplarına kadar devam eden, ölümüne dostluğun çarpıcı öyküsü…

Rike Reinigertarafından yazılmıştır Cafer Alpsolayyönettiği oyunda Ercan Demirhan rol alır. Oyun, 22-25 Mart, 29 Mart-1 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Meydan Sahnesi’nde olacak.

YATAK ODASI KOMEDİSİ

Oyun, evliliklerinin farklı evrelerinde olan dört çiftin iç içe geçmiş hayatlarını alışılmadık ama komik bir bakışla gözler önüne seriyor. Evlilik kavramı, klasik ve alışılagelmiş kalıp ve kuralların dışına çıkarak, tuhaf sebeplerle sarsılan ve yeniden kurulan çiftlerin bağları üzerinden irdeleniyor.

Alan Ayckbourntarafından yazılmıştır mert dilekTercüme eden, Ali Gökmen Altuğyönettiği oyunda Aslıhan Kandemir, Ayşen Sezerel, Buket Kubilay, Engin Gürmen, Gökçer Genç, Mert Aykul, Nurdan Kalınağa, Özgür Atkın rol alır. Oyun, 29 Mart-1 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde olacak.

VEBA

Nobel ödüllü yazar Camus’nün faşizm alegorisi olarak yazdığı eserde veba salgını sırasında yaşanan kaotik durum anlatılıyor. Karantina döneminde verilen emeğin, belirsizliğin ve kaygının hakim olduğu bir dünya tasvir ediliyor.

Neil Bartletttarafından uyarlanmıştır mehmet ergenÇeviren ve yöneten oyunda Cafer Alpsolay, Emrah Can Yaylı, Ergun Üğlü, İrem Arslan, Özgür Dereli rol alır. Oyun, 30 Mart-1 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi’nde olacak.

Çocuk oyunları

fındık (7+)

Küçük Clara, Noel hediyesi olarak aldığı Fındıkkıran ile özel bir bağ kurar. Görünenin ardındaki hoşluğun ortaya çıkacağı o gece, öteki dünyalarda, düşlerle gerçeğin ortasında büyük bir macera başlar. 1800’lerden günümüze farklı versiyonlarıyla opera ve sinemada büyük ilgi gören bu halk masalı, şimdi tüm ihtişamıyla Kent Tiyatrosu’nda sahneleniyor. ETA Hoffmannhikayesinden Dilşad Çelebitarafından uyarlanmıştır Lerzan Pamiryönettiği oyunda Yüzyılın Gururu Kuyucak,  Ayşecan Tatari, Cihan Kurtaran, Dave Büyüksayar, Derya Keykubat, Dolunay Pircioğlu, Emel Bertan, Esra Ede, Emrah Derviş Soylu, Gürkan Başbuğ, Hakan Gümüş, Osman Kaba, Pelin Budak, Salih Şimşek, Sefa Turan, Selen Işık Sarıyar, Ümit Bülent Dinçer , Yılmaz Aydın rol alır. Oyun, 12 Mart 2023’te Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, 26 Mart 2 Nisan 2023’te Ümraniye Sahnesi’nde olacak.

KARAGÖZ ÇİFTLİK bekçisi (3+ yıl)
Karagöz uzun süredir işsizdir ve iş aramaktadır. Sonunda kendisine bir çiftlikte iş bulur. Onun işi hayvanlara bakmaktır. Ama bir problem var. Karagöz hayvanları bilmez. Özgür AtkinYazdığı ve yönettiği oyunda Elif Verit, Hakan Orge, İrem Erkaya rol alır. Oyun, 12 Mart 2023’te Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde olacak.

KÜÇÜK YILDIZIM (3+ Yıl)

Bir gün bir yıldız kayar… Gökten… Küçük kız peşinden koşar… Galiba gözündeki yıldıza ulaşamıyor; Ancak yıldız bir müzisyen bir kargaya, tavukların Yıldızı gibi ışıl ışıl parlayan bir mısır parçasına, her nefes alışında parıldayan bir ateşböceğine rastlar… Hepsiyle arkadaş olur… Sonunda gerçek yıldızın o olduğunu anlar. sevgi, kardeşlik, dostluk onun içindedir.

Cengiz ÖzekYazdığı ve yönettiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Buğra Can Ildırışık, Yunus Erman Çağlar, Kamer Karabektaş, Mana Alköy, Özge Kırdı, Pınar Pamuk, Tevfik Şahin rol alır. Oyun, 12 Mart 2023 tarihinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde, Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde sahnelenecek.

ÇATLAK ELMA KURDU (4-7 Yaş)

Elma Kurdu Kırtık, 7 yaş altı çocuklar için canlı müzik eşliğinde kuklalarla oynanan eğlenceli bir çocuk oyunudur. Yaramaz bir elma kurdunun mükemmel elmayı bulmak için yaptığı yolculuğu anlatıyor. Elindekilere değer vermeyen ve çevresindekileri hor gören Kirtik, çıktığı bu yolculukta aradığı mükemmel elmaya ulaşmak yerine çok daha değerli bir şeyin farkına varır. Çocukların içinde bulundukları sosyal çevreyle olan ilişkilerine dikkat çeken oyun, somut nesneleri soyut kavramlarla ilişkilendirerek çocuğun algısını geliştirmeyi amaçlıyor. Çocuğun günlük yaşamının çelişkilerini renkli bir fantezi dünyasında yaratan oyun, çocuğa kendi gerçekliğine dışarıdan bakma şansı veriyor. B. Çağatay ÇakıroğluVe O. Barış Bakovayazma B. Çağatay ÇakıroğluYönetmenliğini yaptığı oyunda; Elyesa Çağlar EvkayaVe Seda Çavdar rol alır. Oyun, 12 Mart 2023’te Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde, 26 Mart ve 2 Nisan 2023’te Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi’nde sahnelenecek.

HAYAL(5+Yaş)

Hayvanat bahçesini ziyaret eden Özgür, rüyasında doğal ortamlarından alınarak kafeslere kapatılan hayvan dostlarını görür. Şimdi harekete geçme zamanıdır ve Özgür onları kurtarmaya kararlıdır. Özge Midilli-Ertan Kılıçtarafından yazılmıştır Özge Midilliyönettiği oyunda Alp Tuğhan Taş, Ceren Kaçar, Ceysu Aygen, Emre Davet Akbaba, Gülce Çakır, Mehtap Gündoğdu Akbulut, Nilay Bağ, Nilay Yazıcıoğlu rol alır. Oyun, 19 Mart 2023’te Ümraniye Sahnesi’nde, 26 Mart ve 2 Nisan 2023’te Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde olacak.

BİR GECE MASALI (5+ Yıl)

Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı oyunundan uyarlanan Bir Gece Masalı, onun dostluk kavramı üzerine yaptığı delegasyondur. Oyun, ailesinin istediği gençle değil, kendi istediği kişiyle arkadaş olmak isteyen Sevdalı Kız’ın Güzel Oğlan, Güçlü Oğlan ve Servi Kız ile ormanda geçirdikleri bir geceyi anlatır. William Shakespeare’in yazdığı, Musa Arslanali’nin yönettiği Ayşe Nurseli Tırışkan Akpınar, Burhan Yeşilyurt, Çağlar Ozan Aksu, Güzin Alkan, Hüseyin Emre Şen, Mehmet Emre Ertunç, Oğuzhan Oğuz, Ömer Naci Boz, Seda Yılmaz, Serap Doğan rol alır. Oyun, 12 Mart 2023’te Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde, 26 Mart ve 2 Nisan 2023’te Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde olacak.

HERKES BÜYÜ OLACAK (3+ yıl)

Ünlü sihirbaz Zubi’nin öğrencileri bir “usta” olmayı ve onun sihirli şapkasını almayı hayal ederler. Zubi, sihirli şapkanın yeni sahibini belirlemek için bir yarışma düzenler. İllüzyon gösterileri ile ilerleyen oyun, hedefe birlikte ilerlemenin değerini anlatıyor.

Kubilay TuncerYazdığı ve yönettiği oyunda Aslı Şahin, Aybar Taştekin, Cihat Faruk Sevindik, Damla Cangül Yiğit, Zeliha Bahar Çebi rol alır. Oyun, 12 Mart 2023’te Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi’nde olacak.

ONEDAY IN MY SHOE (3+ Yıl)

Rengarenk bir mutfak… Ama her yer çok dağınık… Oyuncu mutfağı toplamaktan sıkılmaya karar verir ama ayakkabı bulamaz. Ne o, önce diğer ayakkabı, sonra mutfaktaki her şey konuşmaya başlar. Kayıp ayakkabı Kaptan Cook’u aramaya çıkmıştır ve kim bilir ne maceralar yaşamaktadır… kaydeden Derya Yıldırımo yazdı, ücretsiz krema‘ile ilgili  yönettiği oyunda Derya Yıldırım rol alır. Oyun, 12 Mart 2023’te Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde, 26 Mart ve 2 Nisan 2023’te Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde oynandı.

İZLEYİCİ VE USTA (3+ Yıl)

Postacı Piero ve Gece Bekçisi Marcello adlı çocuk kitabından uyarlanan eserde bir bekçi ve bir postacı evde arkadaşlarıdır. Biri gece gündüz çalıştığı için birbirlerini göremezler. Soğuk bir kış gününde ikisi de hastalanınca aynı evi paylaşmak zorunda kalırlar. Lodovica Cima, Gabriele Climatarafından yazılmıştır ceylan özçapkinTercüme eden, Derya Yıldırımoynadığı ve yönettiği oyunda Ada Alize Ertem, Besim Demirkıran, Cafer Alpsolay, Fatma İnan, Reyhan Karasu, Zeynep Ceren Gedikali rol alır. Oyun, 19 Mart, 26 Mart ve 2 Nisan 2023 tarihlerinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde, 12 Mart 2023 tarihlerinde Ümraniye Sahnesi’nde, 26 Mart ve 2 Nisan 2023 tarihlerinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler